Diskuse
  Vaše názory
  Ankety
  Pravidla fóra
  Odkazy

Názory a náměty

Zpravodaj

reakce na článek Martina Hustáka ohledně městského zpravodaje

Diskutovat s redaktorem Jaroměřského zpravodaje je velice obtížné, ne-li téměř nemožné. Je přesvědčen, že se mu snažím házet klacky pod nohy a že kritizuji téměř celý zpravodaj. Je to ale úplně jinak. Jako soudný člověk nemám zhola nic proti žánrové pestrosti zpravodaje, kterou  ostatně vytvářejí především dopisovatelé. Kritizuji však nedostatečné či spíše velice špatné zpravodajství.  Prostě postrádám (a nejsem sám, pane redaktore!!) informace o tom, co radnice připravuje, řeší či koná.  Tato nedostatečnost  je pohrdáním občany města a také neplněním zákona o obcích, který přímo ukládá povinnost občany informovat.   Když už ve zpravodaji nebyly ani  zprávy z  jednání  zastupitelstva, podal jsem na redaktora oficiální stížnost.

Nejde  ani tak o rozsah stran věnovaných zpravodajství, ale o kvalitu, to je věcnou správnost, výběr  zásadních informací apod. (o pronájmu psí boudy se píše, o prodeji  městského majetku, bývalé sýrárny v Josefově ani řádka). Zpravodaje jiných měst jsou v tomto ohledu  rozhodně lepší, jsou v nich  také kvalifikované komentáře k nejdůležitějším problémům obce.  Zpravodajství současného Jaroměřského zpravodaje však  neobstojí ani před informační hodnotou komunistického zpravodaje z 80. let.  A navíc,  pan redaktor neumí ani „prodat“ nemalé  úspěchy současného vedení radnice, v privátní firmě by  už asi byl pozván   na kobereček.

Pan redaktor je současně tiskovým mluvčím radnice. Není jasné, jak tuto funkci vykonává.  Jaroměř se  v posledním roce téměř ztratila ze stránek denního tisku. Přitom je  nepsanou povinnosti tiskového mluvčího vydávat alespoň jednou týdně tiskové zprávy o tom nejdůležitějším ve městě, aby z nich mohl tisk čerpat. Nejvíce mě v tomto směru zaráží, že  leckteří lidé včetně novinářů se s žádostí o informace z města obracejí na mě!! Nikoliv na oficiálního mluvčího. Asi to má své důvody.

Když se pan Husták ujímal role redaktora Zpravodaje,  měl jsem jako  člen  redakční rady radost, že tento tisk bude mít profesionální vedení. Snažil jsem se jako ostatní pomoci i radou. Nakonec jsem raději z redakčního kruhu odešel. Nyní řeším nedostatek zpráv z radnice tím, že se čas od času písemně obrátím na tajemníka městského úřadu s žádostí o poskytnutí informací na základě  zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Všem, kteří chtějí o městě vědět více,  tento postup doporučuji.                                                                                             

P.S.  Únorové vydání Zpravodaje je snad příslibem k lepšímu,  nutno pochválit diskusi k budově úřadu.Pavel Mertlík, 5. 2. 2002, Téma: Jaroměřský zpravodaj


< zpět na seznam textů
Tyto stránky navrhla a vyrobila firma Direct webstudio
OL